Rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

19 kwietnia uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w ogólnopolskiej akcji społeczno-edukacyjnej Żonkil, która miała na celu uczczenie obchodów 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.

Akcja Żonkile to coroczna inicjatywa, która została zainicjowana w 2013 roku przez Fundację Szczęśliwej Drogi. Jej celem jest uczczenie rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim oraz uhonorowanie pamięci mieszkańców getta i osób, które zginęły w czasie II wojny światowej.

Inicjatywa przyczynia się do upamiętnienia ofiar wojny oraz przypomnienia o jej skutkach, a także do budowania więzi społecznych i pokazywania solidarności wobec osób, które doświadczyły traumy wojennej.

W klasach odbyły się warsztaty filmowo-literackie i historyczne na temat znaczenia pamięci o przeszłości. Uczniowie z zaangażowaniem opowiadali o swoich wrażeniach po obejrzeniu animacji, których bohaterami byli ich rówieśnicy żyjący w trakcie II wojny światowej. Dzieci poznały również symboliczne znaczenie żonkila, którego na znak pamięci o wydarzeniach sprzed lat, przypięły do ubrania.