O bibliotece

Szkolna biblioteka

O bibliotece

REGULAMIN BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

Z biblioteki szkolnej mogą korzystać wszyscy uczniowie, nauczyciele i inni pracownicy szkoły. Ze zgromadzonych w bibliotece zbiorów można korzystać:
– wypożyczając do domu
– czytając lub przeglądając na miejscu (księgozbiór podręczny,
czasopisma)

Jednorazowo można wypożyczyć trzy książki na okres dwóch tygodni. Wykorzystane materiały powinny być natychmiast zwrócone do biblioteki, gdyż czekają na nie inni czytelnicy. Uczniowie przygotowujący się do olimpiad i konkursów mają prawo do wypożyczenia jednorazowo większej liczby książek. Prośbę czytelnika o zarezerwowanie książki uwzględnia się w kolejności zamówień.

Wypożyczone materiały należy chronić przed zniszczeniem i zgubieniem. Czytelnik przed wypożyczeniem powinien zwrócić uwagę na ich stan i zauważone uszkodzenia zgłosić nauczycielowi.

Czytelnik, który zgubi lub zniszczy książkę albo inne dokumenty ze zbiorów bibliotecznych, musi odkupić taką samą lub inną wskazaną przez nauczyciela bibliotekarza pozycję o wartości odpowiadającej aktualnej antykwarycznej cenie pozycji zagubionej (zniszczonej).
Wypożyczone książki i inne rodzaje zbiorów bibliotecznych muszą zostać zwrócone do biblioteki przed końcem roku szkolnego w ogłoszonym terminie.

W przypadku zmiany szkoły czytelnik zobowiązany jest przed odejściem rozliczyć się z biblioteką.

Regulamin korzystania z bezpłatnych podręczników i materiałów edukacyjnych oraz przekazywania materiałów ćwiczeniowych

Biblioteka szkolna to jedno duże pomieszczenie, które pełni rolę wypożyczalni i czytelni.
Biblioteka szkolna posiada księgozbiór dla dzieci oraz dla dorosłych z różnych dziedzin wiedzy. który jest na bieżąco uzupełniany.

BIBLIOTEKA SZKOLNA OFERUJE LITERATURĘ:

• obyczajową

• historyczną

• fantastyczną

• przygodową

• popularnonaukową dla dzieci i dorosłych

• baśnie, bajki, legendy

• poezję

• lektury

Księgozbiór dla nauczycieli:

• literatura pedagogiczna, psychologiczna, pozycje metodyczne

• wydawnictwa o tematyce regionalnej – Śląsk Opolski

• księgozbiór podręczny: encyklopedie ogólne i specjalne, leksykony, słowniki językowe i rzeczowe, wydawnictwa albumowe, atlasy.

Zbiór biblioteki zawiera także kasety wideo, płyty CD i DVD, dokumenty wewnątrzszkolne (statut szkoły, regulaminy itp.) oraz czasopisma.

BIBLIOTEKA ORGANIZUJE:

• zajęcia z edukacji czytelniczej i medialnej

• konkursy czytelnicze

• wystawy okolicznościowe

• wyjścia do Miejskiej Biblioteki Publicznej

Z czytelni może korzystać każdy uczeń, nauczyciel, pracownik szkoły i rodzice.

W czytelni można korzystać ze wszystkich zbiorów bibliotecznych na miejscu – można zajrzeć do encyklopedii, przeczytać ciekawą książkę lub czasopismo, skorzystać z Internetu, a także odrobić pracę domową.

W bibliotece czytelnik znajdzie różnorodne źródła informacji, ciekawe książki, pomoc w wyszukiwaniu potrzebnych materiałów i w doborze literatury oraz ciszę i odpowiednią atmosferę do pracy.

CZYTAJ ULUBIONE KSIĄŻKI W KĄCIKU NASZYCH MARZEŃ

Gdzie lepiej czytać książki naszych marzeń jak nie w kąciku
marzeń?

Zapraszamy do nowego, magicznego miejsca w naszej bibliotece, gdzie możecie spokojnie i wygodnie poczytać wypożyczone książki. W kąciku są specjalne regały, na których stoją zakupione pozycje z programu „Książki naszych marzeń”. Niedawno dotarły tam także trzy fotele typu gruszka i miękki taborecik – wszystko w pięknym zielonym kolorze, który uspokaja i wycisza. Nigdzie nie czyta się lepiej!